Śladami Piastów Śląskich na Ziemi Trzebnickiej


19 października 2023 r.

Ależ to było pasjonujące! 17.10. 2023 r. odbyły się w naszym trzebnickim Family Spot warsztaty z nietypową lekcją historii! Dlaczego nietypową? Bo m.in. w Muzeum Klasztornym im. s. Olimpii Konopki (założycielki Muzeum) w Pocysterskim Klasztorze w Trzebnicy!

Warsztaty zgromadziły kilka pokoleń: przybyli dziadkowie z wnukami, dziadkowie z dziećmi i wnukami, rodzice z dziećmi (młodszymi i tymi prawie dorosłymi!), a także całe rodziny - ze wszystkich zakątków gminy Trzebnica, a nawet... z dalszych miejscowości, z sąsiednich gmin! A wszyscy zainteresowani historią naszego miasta i regionu - tą sięgającą wczesnego średniowiecza, ale i tą najnowszą, o którą także było wiele pytań.

Fascynujące było zwiedzanie Muzeum (prawie wszyscy uczestnicy byli w nim po raz pierwszy!!!), poznawanie ciekawostek o najstarszym klasztorze żeńskim na ziemiach polskich (to właśnie ten!) i nowoczesnej - jak na tamte czasy - budowli, która miała swój wodociąg i system ogrzewania centralnego!

Pasjonujące było poznawanie rodu władców Śląska - Piastów przez postaci fundatorów tego klasztoru (księcia Henryka Brodatego i jego żony świętej księżnej Jadwigi Śląskiej). Ród Piastów przedstawia w Muzeum wielkie drzewo genealogiczne pełne imion i dat!

Ogromne wrażenie na wszystkich wywarły najstarsze eksponaty, które mają... 800 lat! To np. XIII-wieczny spory fragment wodociągu w formie drewnianego wydrążonego pala, czy też skrawek materiału, jak głoszą źródła, będący fragmentem płaszcza księżnej Jadwigi Śląskiej.

Ze wzruszeniem oglądano też nieco młodsze eksponaty, np. książki wydane w języku polskim (!) pod koniec XIX w., czyli wtedy, kiedy Polski nie było na żadnych mapach Europy ani świata, bo była pod zaborami...

Dzieci z ciekawością oglądały też szopkę z początków XX w. oraz makietę barokowego budynku klasztornego, a także... pewien prototyp laptopa, który - choć jest z drewna - można otworzyć, zapisać dane w pamięci, a nawet umieścić w archiwum :)

Wszystkie te historie - najstarsze i trochę nowsze - przekazała niezwykle zajmująco, ale także z humorem siostra Dionizja Sollik - jako kustosz tego Muzeum, która zna doskonale historię Ziemi Trzebnickiej, dzieje Piastów Śląskich oraz historię najnowszą i która bardzo cierpliwie odpowiadała na setki pytań (czasem zadawanych równocześnie)  przez najmłodszych. Dziękujemy!

Po lekcji w Muzeum było jeszcze wspólne oglądanie zabytków sztuki rzeźbiarskiej XIX i XX wieku (oraz dalsze rozmowy) spacer i zdjęcia w wirydarzu (i ciąg dalszy wspólnych rozmów). A ponieważ dyskusjom o dopiero co oglądanych śladach historii nie było końca, a najmłodsi zadawali rodzicom, dziadkom i przewodnikowi kolejne pytania o historię miasta i nie tylko - spotkanie kontynuowano przy... wyśmienitych klasztornych pączkach!


Tak tak! Lepszych pączków niż w tutejszej kawiarni "U św. Jadwigi" nie znajdziecie Państwo w całej szerokiej okolicy! Wszyscy pasjonaci historii obecni na warsztacie zgodnie stwierdzili, że to najlepsze pączki, jakie jedli!

Dziękujemy za zaproszenie do Muzeum opiekującym się klasztorem Siostrom Boromeuszkom, a szczególne wyrazy wdzięczności kierujemy do Siostry Dionizji - za oprowadzenie po Muzeum, za te wszystkie ciekawostki historyczne, za cierpliwe odpowiadanie na każde pytanie, a przede wszystkim - za rozbudzenie wyobraźni historycznej naszych dzieci!

Gminie Trzebnica dziękujemy za Partnerstwo w projekcie i za możliwość realizacji na terenie gminy jednego z 25 w Polsce #FamilySpot - miejsc i przestrzeni przyjaznych rodzinie!

Dofinansowano przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej w konkursie Po Pierwsze Rodzina

© Związek Dużych Rodzin "Trzy Plus"

Realizacja: A.Net.pl
Wesprzyj nas
1,5 procent
Newsletter